Melegburkolás

A melegburkolatok ma már nem csak a PVC - t és a padlószőnyeget jelentik.

 A parkettázáshoz sincs szükség annyi időre, mint korábban. A háló, dolgozószoba, gyerekszobák, nappalik padlójának, parkettájának széles választéka van forgalomban. 

A színskála minden igényt kielégít. A legelterjedtebb típus a laminált parketta és a szalagparketta.

 Ezek két típust alkotnak, létezik vizes helységekbe való és padlófűtés esetén is alkalmazható parketta. A parkettázás előtt első lépés a felület kialakítása padlókiegyenlítéssel.

 Ezután következik a párazáró fólia (nem csak friss betonnál!), ezt követi a parkettaalátét elhelyezése – ebből szintén széles választék kapható, majd ezt követi a parkettázás, végül fel kell rakni a szegőléceket. A melegburkoláshoz tartozó munkafolyamat a szőnyegpadlózás is, ez azonban leginkább irodákban használatos, magánszemélyek ritkán veszik igénybe, a parketta kedveltebb. 

A melegburkolatok kevésbé ismert fajtája a műgyanta bevonat. Ez a burkolat garázsoknál és műhelyeknél jól használható, tiszta, könnyen takarítható és ez a megoldás kevesebbe kerül mint a hidegburkolat. 

Az előszoba, a nappali burkolása Az előszoba és a nappali méretében és berendezésében is elkülönül a lakás többi helyiségétől. Igénybevételét tekintve nincs intenzív terhelésnek kitéve, azonban itt is jól szeretnénk érezni magunkat, a ház többi részéhez hasonlóan. 

Amire oda kell figyelni, a burkoló lap kopásállósága, mert ezeken a felületeken ugyanazt az „útvonalat” tesszük meg nap mint nap. Hosszú idő után a gyengébb burkolólapok ezeken a részeken megkopnak, színüket, fényüket elvesztik, fakóvá válnak. Vásárláskor érdemes a porcelán, gres, kerámia, gránit és anyagában csiszolt, polírozott burkolólapokat előnyben részesíteni. 

A méret kiválasztásakor azt kell figyelembe venni, hogy mi a célunk a nappalival, mert a burkolólap méretének megválasztásával képesek vagyunk a nappalit látszólag nagyítani, kisebbé tenni és elforgatni is.

 A melegburkolás során használt anyagok A melegburkolás során használt anyagok lágyabbak, mint amit hidegburkoláskor használunk, ezenkívül többfajta különböző anyag tartozik ide, felhasználhatóságuk lehetőségei is többfélék. 

A melegburkolás során használt anyagokat két csoportba tudjuk osztani. Az első csoportot a faburkolatok alkotják, mint például a parketta. A parketta lehet hagyományos, illetve egyre népszerűbb a parafa burkolatként való felhasználása. 

A hagyományos, csaphornyos parkettából több típus létezik, ez a felhasznált anyag sokszínűsége miatt van. Azért csaphornyos a neve, mert csapok segítségével rögzítik össze a burkolat elemeit. 

Az ilyen burkolat, ha megfelelően rakták le, 15 – 20 évig tart, könnyen csiszolható, azaz felújítható. A lamella parketta panellakások gyakori burkolása.

 Ez egy vékony anyag, amit az aljzatra ragasztanak. A parketta készítéséhez több, különféle faanyagot használnak. A szalagparketta könnyen és gyorsan lerakható. 

Ellenállóképessége jó. Előre lakkozott kiszerelésben kapható. Átlagos használati ideje 10 – 15 év, de ez könnyen kitolható öt évvel, egy csiszolással és újralakkozással. A parafa széles körben elterjedt a burkolás területén. 

Előnye, hogy jó hő – és hangszigetelő, és majdnem mindegyik helyiségben jól használható. Mivel egyáltalán nem korhad, a parafából készült burkolás az összes többi anyag élettartamát felülmúlja. Egyetlen hátránya, hogy hazánkban még új technikának számít, kevés mesterember van, aki lerakását igazán jól meg tudja csinálni. A melegburkolás rugalmas anyagai A második csoportot a PVC burkolatok, gumi burkolatok, linóleumok, szőnyegek alkotják. 

A PVC burkolatokat műanyagból készítik, míg a linóleumot természetes anyagokból, például lenolajból, gyantából, jutaszövetből. Ezek is hosszú élettartamú anyagok. 

Az, hogy a burkolás anyagainak melyik csoportja közül választunk, csak elképzelésünktől függ. A meleg burkolatok lágyabb hatást keltenek, kellemesebb hangulatot teremtenek, ezért kiváló kiegészítői a hálószobáknak, nappaliknak.